اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395041362085442

تشکیل شورای حفاظت منابع آب در تمام شهرهای خراسان رضوی

کد: 1395041362085442

http://j.mp/299zoW1

، تهران , (اخبار رسمی): معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی در نشست شورای حفاظت منابع آب استان، از تشکیل شورای حفاظت منابع آب در تمام شهرستان‌های این استان خبر داد.

تشکیل شورای حفاظت منابع آب در تمام شهرهای خراسان رضوی

به‌ گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمد مقدوری" در هفتمین نشست شورای حفاظت منابع آب استان خراسان رضوی با اشاره به نقش مؤثر شورای حفاظت در ساماندهی مسائل بین نهادی در حوزه آب، دستور تشکیل این شورا در تمام شهرستان‌ها را صادر کرد.
مقدوری با اعلام این خبر افزود: لازم است جلسات این شورا به صورت ماهانه تشکیل شده و موضوعات مربوط به حفاظت از منابع آب از جمله انسداد چاه‌های غیرمجاز و همچنین نصب کنتورهای هوشمند در چاه‌های مجاز پیگیری شود.
در این نشست که با حضور مدیران عامل و معاونان دستگاه‌های ذی‌ربط در حوزه آب، فاضلاب، کشاورزی، صنعت و محیط زیست برگزار شده بود هر یک از دستگاه‌ها گزارش عملکرد خود در سال 94 و برنامه‌های پیش رو در سال 95 در حوزه حفاظت از منابع آب را ارائه کردند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، پس از قرائت دستور کار نشست، با اشاره به رگباری بودن اغلب نزولات جوی از ابتدای سال 95 تاکنون، میزان افزایش تغذیه آبخوان‌ها و همچنین رواناب رودخانه‌ها را ناچیز دانست.
"محمدحسین جعفری" ذخیره آب سدهای استان خراسان رضوی را حدود 33 درصد عنوان کرد و افزود: این رقم نسبت به سال آبی گذشته حدود 4 درصد کاهش نشان می‌دهد که بخش اعظم کاهش ذخیره، مربوط به سد دوستی است.
وی در خصوص چاه‌های غیرمجاز، شهرستان مشهد را دارای بیشترین آمار معرفی کرد و خاطرنشان ساخت: در سال 94، بیش از 88 درصد چاه‌های غیرمجازی که در برنامه قرار گرفته بودند با همکاری خوب دستگاه قضایی و نیروی انتظامی مسلوب المنفعه شدند و در سال جدید نیز 2370 چاه غیرمجاز دیگر مسدود خواهند شد که همکاری دستگاه‌های مختلف به ویژه سازمان جهاد کشاورزی استان را می‌طلبد.
جعفری با اشاره به اینکه کمتر از 30 درصد از کسری مخازن آب زیرزمینی استان مربوط به چاه‌های فاقد پروانه می‌باشد خاطرنشان ساخت: نظر به اینکه بخش اعظم بیلان منفی دشت‌ها ناشی از اضافه برداشت چاه‌های مجاز است، لذا طی سه سال گذشته با همکاری خود بهره‌برداران، تمام چاه‌های کشاورزی برقی استان به کنتورهای هوشمند حجمی مجهز شده و در صورت اضافه برداشت بیش از عدد مندرج در پروانه بهره‌برداری، جریان برق چاه به صورت خودکار قطع خواهد شد.
 

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت نیرو

وزارت نیرو عهده‌دار مدیریت عرضه و تقاضای آب، برق، انرژی، خدمات آب و فاضلاب و همچنین ارتقای سطح آموزش، پژوهش و فناوری و بسترسازی توسعه بازار کالا و خدمات صنعت آب و برق می‌باشد و نقش محوری خود را به نحو مؤثر در صیانت از منابع ملی، حفظ محیط‌زیست، ارتقای بهداشت عمومی، رفاه اجتماعی و خود اتکایی برای توسعه پایدار کشور ایفاء می‌کند.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

محیط زیست