اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395041462285430

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران:

میدانهای نفتی با سه مدل قراردادی توسعه می یابند

کد: 1395041462285430

http://j.mp/29aFK7B

، تهران , (اخبار رسمی): مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از ارائه تعدادی ازمیدانهای کشور به روش بیع متقابل وEPCF(مهندسی، تامین، ساخت و تامین منابع مالی)در آینده نزدیک خبر داد و گفت: میدانهای مشترک در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی ارائه خواهد شد.

میدانهای نفتی با سه مدل قراردادی توسعه می یابند

به گزارش اخبار رسمی به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، علی کاردر در آئین تودیع و معارفه مدیرعامل پتروپاس با بیان این که سه مدل قراردادی برای حوزه های توسعه ای و میدانهای جدید در نظر گرفته شده است که بر این اساس توسعه برخی از میدانها به شرکتهای ایرانی سپرده می شود، تصریح کرد: پروژههای که قرار است منابع مالی آن از طریق شرکت ملی نفت ایران تامین شود حجم آن زیاد نیست و عموما در بخش تولید و نگهداشت نفت متمرکز است.

وی ضمن تقدیر از شرکت پتروپارس برای اجرای مگاپروژه فاز 12 پارس جنوبی بر ضرورت توجه به زمان و هزینه در پروژهای نفتی و گازی کشور تاکید کرد و با یادآوری این که زمانی گمان می کردم استفاده از واژه Fail (موفق نشدن) در عرصه بین المللی به معنای پایان نیافتن پروژه است، تصریح کرد: استفاده از این واژه در ادبیات بین المللی به معنای پایان نیافتن پروژه در زمان مقرر و هزینه معین است.

به گفته کاردر، اگر در پروژههای بین المللی فاکتور زمان و هزینه رعایت نشود در لیست پروژههای Fail  قرار می گیرند.

ضرورت توجه به مدیریت زمان و هزینه دراجرای پروژهها

عضو هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران با بیان این که این ادبیات در ایران قابل اجرا نیست و تا رسیدن به نقطه مطلوب هنوز فاصله داریم، خاطرنشان کرد: البته اجرای پروژه از سوی پیمانکاران ایرانی فارغ از بحث اقتصادی آن، سبب به دست آوردن تجربه می شود تا با این تجارب و استفاده درست از آن، در اجرای پروژهها به سطح بین المللی نزدیک شویم.

کاردر با بیان این که بسیاری می پرسند که درمدل جدید قراردادهای نفتی همه نگاهها به مسائل فنی است  و بخشی هم مربوط به مسائل نرم افزاری است، توضیح داد: اعتقادم این است انتقال تکنولوژی به معنای اجرای پروژه درقیمت تعیین شده و مدت زمان مشخص است یعنی مدیریت زمان در پروژه یکی از تکنولوژیهاست که ما به طور قطع به آن نیاز داریم و باید مکانیزم آن به ما منتقل شود.

وی با بیان این که  شرکتهای بین المللی در این زمینه حرفه ای هستند و مراقبتهای ویژه ای از زمان و هزینه می کنند به ذکر نمونه ای در این زمینه پرداخت و گفت: اخیرا از مدیران شرکت انی که هم اکنون در عراق مشغول فعالیت هستند می پرسیدم قیمت تمام شده حفاری یک چاه چه میزان است که گفتند، چهار میلیون و 500 هزار دلار در حالی که این رقم در غرب کارون 12 میلیون و 500 هزار دلار است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، مدت زمان اجرای حفاری یک چاه از سوی انی را 35 و در ایران را 120 روز عنوان و تصریح کرد: زمان و هزینه همان تکنولوژی است؛ این نگاه که کار به پایان برسد، عالیست ولی کفایت نمی کند و نباید راضی بود و باید سعی کرد به نقطه مطلوب در سطح بین المللی برسیم.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران

وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران در 8 مهر 1358 ایجاد شد.سازمان پیشین این وزارتخانه،شرکت ملی نفت ایران است. سازمان بالادست این وزارتخانه قوه مجریه جمهوری اسلامی ایران است و 4 شرکت اصلی در زیر مجموعه این وزارتخانه دیده می شود.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

نفت، انرژی و صنایع وابسته