اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395042264555442

در مقایسه با بارش بلندمدت گزارش شد

کاهش 18 درصدی بارندگی در فلات مرکزی

کد: 1395042264555442

https://goo.gl/FgQXxK

، تهران , (اخبار رسمی): به‌رغم افزایش نسبی بارش‌های کشور در سال جاری، حجم بارندگی در حوضه آبریز فلات مرکزی در مقایسه با بلندمدت 18 درصد کاهش داشته است.

کاهش 18 درصدی بارندگی در فلات مرکزی

به‌ گزارش اخبار رسمی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی شرکت مدیریت منابع آب ایران، در خصوص وضعیت بارندگی کشور به تفکیک حوضه‌های آبریز شش‌گانه،‌ از ابتدای مهرماه تا 15 تیرماه سال جاری، حوضه فلات مرکزی در مقایسه با بلندمدت، با کاهش 18 درصدی بارش‌ها مواجه بوده و این در حالی است که در مقایسه با سال قبل؛‌ از 3 درصد افزایش بارندگی برخوردار بوده است.

بنابراین گزارش، حوضه آبریز مرزی شرق نیز در مقایسه با بلندمدت، پس از حوضه فلات مرکزی در رتبه دوم کاهش بارش قرار داشته و با کاهش 8 درصدی بارندگی‌ها همراه بوده است.
بر پایه همین گزارش، بیشترین درصد افزایش بارش‌ها در مقایسه با بلندمدت مربوط به حوضه آبریز دریاچه ارومیه با 25 درصد افزایش و پس از آن مربوط به حوضه دریای خزر با 20 درصد افزایش است.
حوضه قره‌قوم هم نسبت به درازمدت 16 درصد افزایش بارش داشته و وضعیت بارش حوضه خلیج فارس و دریای عمان نیز بدون تغییر نسبت به بلندمدت باقی مانده است.
بر اساس این گزارش، از ابتدای سال آبی جاری تا 15 تیرماه، حوضه‌های آبریز دریای خزر 446، خلیج فارس و دریای عمان 361، دریاچه ارومیه 321، قره‌قوم 250، فلات مرکزی130 و مرزی شرق 93 میلی‌متر بارندگی داشته‌اند.
بنابر آخرین آمار ثبت شده در شرکت مدیریت منابع آب ایران، حوضه‌های آبریز اصلی کشور در سال آبی جاری، در مجموع، 231 میلی‌متر بارندگی داشته اند که این میزان در مقایسه با سال گذشته 26 درصد افزایش و در مقایسه با بلندمدت با 2 درصد کاهش مواجه بوده است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت نیرو

وزارت نیرو عهده‌دار مدیریت عرضه و تقاضای آب، برق، انرژی، خدمات آب و فاضلاب و همچنین ارتقای سطح آموزش، پژوهش و فناوری و بسترسازی توسعه بازار کالا و خدمات صنعت آب و برق می‌باشد و نقش محوری خود را به نحو مؤثر در صیانت از منابع ملی، حفظ محیط‌زیست، ارتقای بهداشت عمومی، رفاه اجتماعی و خود اتکایی برای توسعه پایدار کشور ایفاء می‌کند.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

محیط زیست