کد: 13950613111425430

زنگنه:

ایران و الجزایر رابطه راهبردی در اوپک دارند

کد: 13950613111425430

http://goo.gl/kNUF0Z

، تهران ، (اخبار رسمی): وزیر نفت گفت: رابطه ایران و الجزایر در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) درازمدت، پایدار و راهبردی است.

ایران و الجزایر رابطه راهبردی در اوپک دارند

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی وزارت نفت ،بیژن زنگنه  در دیدار با نورالدین بوطرفه، وزیر انرژی الجزایر افزود: ایران و الجزایر علاوه بر همکاری در اوپک می توانند روابط 2 جانبه خود را در حوزه نفت، گاز و انرژی و دیگر بخشها توسعه دهند.

زنگنه تصریح کرد: الجزایر، ایران را به عنوان وطن دوم خود بداند.

همچنین وزیر انرژی الجزایر نیز در این دیدار با قدردانی از استقبال صمیمانه و گرم وزیر نفت، با تائید سخنان زنگنه درباره این که، ایران وطن دوم الجزایر است، افزود: ارتباطات ایران و الجزایر در چارچوب سازمان اوپک روابط مستحکم و خوبی است.

به گفته بوطرفه، الجزایر در دوران تحریم ایران همیشه پشتیبان و حامی ایران بوده است.

الجزایر از کشورهای مهم در شمال قاره آفریقاست که از نظر وسعت جغرافیایی بزرگ‌ترین کشور در سواحل جنوبی مدیترانه و دومین کشور بزرگ آفریقا بعد از سودان است و با کشورهای تونس، لیبی، نیجر، مالی، موریتانی، مغرب و جمهوری صحرای غربی همسایه است و در شمال نیز، مرزهای این کشور به دریای مدیترانه ختم می‌شود.

عربی زبان اصلی مردم الجزایر است ولی زبان فرانسه هم در الجزایر در میان برخی از مردم رواج دارد. با این اوصاف وضعیت راهبردی این کشور در شمال آفریقا و خطوط ساحلی دریای مدیترانه مهم است و از لحاظ ذخایر گاز چهارمین کشور جهان محسوب می‌شود.

بعد از استقلال الجزایر از فرانسه در سال 1341 شمسی دولت ایران استقلال این کشور را به رسمیت شناخت و هیئتی برای شرکت در جشن استقلال آن کشور به الجزیره فرستاد و سپس در مهر 1343 اقدام به تاسیس نمایندگی و اعزام سفیر به این کشور کرد و گام اول برای برقراری روابط دیپلماتیک میان 2 کشور از طرف ایران برداشته شد، الجزایر نیز در سال 1345 سفیر اکردیته راهی تهران کرد و در نهایت در سال 1353 سفارت الجزایر در تهران تاسیس شد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران

وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران در 8 مهر 1358 ایجاد شد.سازمان پیشین این وزارتخانه،شرکت ملی نفت ایران است. سازمان بالادست این وزارتخانه قوه مجریه جمهوری اسلامی ایران است و 4 شرکت اصلی در زیر مجموعه این وزارتخانه دیده می شود.

منتشر شده در سرویس:

نفت، نیرو و انرژی

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.