اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950802166236387

"درشکه ها" به چهارباغ عباسی می آیند

کد: 13950802166236387

https://goo.gl/qKeBFf

، اصفهان , (اخبار رسمی): اواخر دهه 70 بود که طرح پیاده رو شدن خیابان چهارباغ عباسی اصفهان مطرح شد و پس از تایید یونسکو برای اجرا به استانداری اصفهان ارسال گردید.

"درشکه ها" به چهارباغ عباسی می آیند

به گزارش اخبار رسمی به نقل از شهرداری اصفهان ، مسئولان شهری اصفهان بر این باورند که طرح پیاده راه کردن چهارباغ عباسی یکی از طولانی ترین و زیباترین معابر پیاده و منظر شهری است و روزگاری در جهان به عنوان منظری خیال انگیز در قالب یک پاره خط از آن یاد می شود.
طرح پیاده راه کردن چهارباغ عباسی تبعات بسیار مثبت اجتماعی را در یک فرآیند فرهنگی دوسویه و غیر مستقیم برای ایجاد رفتارهای منضبط و واکنش های مسئولانه در قبال حفظ و پاسداری محیط به دنبال خواهد داشت.
خیابان‌هایی مانند چهارباغ آبرو و اعتبار شهر تاریخی اصفهان هستند و مسافران و گردشگران داخلی و خارجی در طول سال ضمن بازدید از اماکن تاریخی اصفهان از این خیابان‌ها عبور کرده و در پیاده رو این خیابان‌ها تردد دارند، از این رو ایمن سازی پیاده‌روهای خیابان چهارباغ عباسی از جمله شرایط مورد نیاز برای اجرای طرح پیاده‌راه کردن این خیابان به شمار می رود.
تقویت و توسعه خیابان‌های کمکی اطراف چهارباغ عباسی یکی از فاکتورهای مورد نیاز برای پیاده‌رو شدن این خیابان بود که با مدیریت شایسته شهرداری اصفهان این مهم محقق شده و اکنون همه شرایط برای پیاده راه شدن چهارباغ عباسی مهیا شده است.
احمد کجباف شهروند 35 ساله اصفهانی که در حال قدم زدن در خیابان چهارباغ عباسی است، به خبرنگار ما می گوید: با پیاده رو‌شدن خیابان چهارباغ شاید بتوان امیدوار بود که مردم کمی به دور از دود و سروصدای ماشین‌ها، چهارباغ را محل امنی برای تفریح بدانند.
حسین باقری دیگر شهروندی است که با ابراز خرسندی از تصمیم مدیریت شهری اصفهان برای پیاده راه کردن چهارباغ عباسی بیان می کند: همه ما عادت کرده ایم برای مراجعه به نزدیک ترین مکان هم از خودرو استفاده کنیم اما وقتی می خواهیم به مرکز شهر مراجعه کنیم با مشکلات ترافیکی زیادی مواجه می شویم و در نهایت به این نتیجه می رسیم که باید از وسایل نقلیه عمومی استفاده می کردیم.
وی که بازنشسته یکی از ادارت دولتی است، ادامه می دهد: حقیقتاً از وقتی میدان امام خمینی(ره) پیاده راه شده و از تردد خودروها جلوگیری می شود، آرامش خاصی در این میدان داریم و با آسودگی خیال به گردش و تفریح می پردازیم.
باقری تاکید می کند: بی شک پیاده راه شدن چهارباغ عباسی هم به نفع شهر و شهروندان خواهد بود و همه از این طرح خشنود هستند، چه شهروندان و چه کسبه خیابان!
آغاز عملیات اجرایی سنگفرش چهارباغ عباسی ظرف 15 روز آینده
مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان در این خصوص می‌گوید: کلیات طرح پیاده راه سازی چهارباغ عباسی به عنوان یکی از پروژه های دولتخانه صفویه به تصویب رسید از این رو برای همیشه این محور به عنوان یک معبر گردشگری و یک فضای شهری برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل می شود.
حسین جعفری اظهار می کند: تا زمان افتتاح ایستگاه مترو (یکسال آینده ) باید سنگفرش خیابان چهارباغ عباسی به اتمام برسد که برای اجرای این طرح بیش از 10 هزار مترمربع آسفالت جمع آوری و به سنگفرش تبدیل می شود.
وی زمان شروع عملیات اجرایی این طرح را تا 15 روز آینده اعلام و خاطر نشان می کند: وسط چهارباغ عباسی حوض ها و آبنماهای قدیمی احداث و محور گردشگری چهارباغ عباسی در چند فاز اجرایی و به شکل قدیمی خود احیا می شود.
مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان با بیان اینکه چهارباغ عباسی تا یکسال آینده به گردشگاه عمومی تبدیل می شود، تاکید می کند: با اجرای این طرح تردد خودروها ممنوع و درشکه ها به چهارباغ می آیند.
وی یادآور می شود: 400 سال پیش محور چهارباغ عباسی به عنوان یکی از با ارزش ترین فضاهای شهری در دنیا مطرح بوده است.
پیاده راه کردن چهارباغ چندین پیوست ترافیکی و فرهنگی دارد
به گفته معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری اصفهان ، پویش مردمی سه شنبه‌های بدون خودرو موجب شده تا طرح پیاده سازی خیابان چهارباغ عباسی اجرایی شود.
علیرضا صلواتی با بیان اینکه طرح پیاده راه کردن چهارباغ چندین پیوست ترافیکی و فرهنگی دارد، می گوید: در کنار پیوست‌های ترافیکی و فرهنگی که بسیار مهم هستند پیوست اجتماعی و امنیتی نیز در نظر گرفته شده است تا همه به راحتی بتوانند از این مسیر پیاده بهترین استفاده را ببرند.
وی خاطرنشان می کند: در طول مسیر خیابان چهارباغ برنامه‌های فرهنگی متعددی آماده سازی و اجرا می‌شود و همچنین سنگفرش‌های مخصوص پیاده‌راه برای کف سازی خیابان چهارباغ در نظر گرفته شده است.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان ادامه می دهد: پیاده راه کردن چهارباغ عباسی امری اجتناب ناپذیر است و باید به صورت تدریجی انجام شود، به همین منظور سیستم‌های حمل و نقل عمومی در 2 خیابان موازی چهارباغ عباسی گسترش خواهد یافت و تلاش می‌شود که میزان تقاضای سفر برای عبور از این 2 خیابان کاهش یابد.
صلواتی تأکید می کند: در روزهای آغازین پیاده راه شدن چهارباغ عباسی شاید با مشکل مواجه باشیم، اما حتماً هم شهروندان از این حرکت جدید راضی خواهند شد و به این اتفاق عادت می‌کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شهرداری اصفهان

استان اصفهان با مساحت 1070443 کیلومتر مربع، حدود 25/6 درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده است. این استان بین 30 درجه و 42 دقیقه تا 34 درجه و 30 دقیقه عرض شمالی و 49 درجه و 36 دقیقه تا 55 درجه و 32 دقیقه طول شرقی در ایران مرکزی قرار دارد، در حالی که شهر اصفهان با طول جغرافیایی 51 درجه و 39 دقیقه و 40 ثانیه شرقی و عرض جغرافیایی 32 درجه و 38 دقیقه و 30 ثانیه شمالی بعد از تهران و مشهد سومین شهر بزرگ ایران است. استان اصفهان با استانهای دهگانه همسایگی دارد، از شمال به استانهای مرکزی و سمنان، از جنوب به استانهای فارس و کهکیلویه و بویراحمد از مشرق با استانهای یزد و خراسان و از مغرب به استانهای خوزستان و چهارمحال و بختیاری و لرستان محدود می‌شود از نظر وسعت، استان اصفهان بعد از استانهای خراسان، کرمان، سیستان و بلوچستان و فارس حائز مقام پنجم است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

شهر و جامعه