اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13970604313188329

گلخانه هوشمند چیست؟

کد: 13970604313188329

https://goo.gl/ePyBLH

، تهران , (اخبار رسمی): مدرن‌ترین روش رشد و پرورش محصولات گلخانه‌ای چیست؟ اگر چه به نظر می‌رسد پرورش گیاهان در گلخانه، امری جدید و امروزی است اما دانستن این نکته نیز جالب است که گلخانه‌ها قرن‌ها قبل حتی زمان رومی‌ها هم مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند.

گلخانه هوشمند  Smart Greenhouse
گلخانه هوشمند چیست؟

گلخانه هوشمند (Smart Greenhouse)

در طول سالیان متمادی، این ساختارها رشد و تغییر کرده‌اند تا به آنچه که اکنون گلخانه هوشمند نامیده می‌شوند برسند. با این وجود گلخانه‌ها به طور پیوسته عملکرد اصلی خود را حفظ کرده‌اند. ایجاد یک محیط سالم برای زندگی گیاهان به طوری که طول عمر آنها افزایش پیدا کند.

به کار بردن سیستم کنترل پیچیده و ساده

در ابتدا گلخانه‌ها طراحی بسیار ساده‌ای داشتند. آنها این توانایی را داشتند تا در فصول خاص محصولات را رشد و پروش بدهند. اما به مرور زمان و با پیشرفته‌شدن تکنولوژی طراحی پیچیده‌ای پیدا کردند تا جایی که به صورت اتوماتیک اداره می‌شدند.

ماهیت کار آنها واقعاً ساده است. آنها نور خورشید را جذب و نگهداری می‌کنند. آنها همچنین گیاهان را از باد، برف و یخ‌زدگی محافظت می‌کنند. هدف از گردش هوا در این سیستم‌ها، خارج کردن گرمای اضافه و بهبود جریان هوا است. دیوارهای انتهایی گلخانه به نگهداری و تنظیم درجه حرارت کمک می‌کنند، در حالی که در فناوری‌های مدرن، فن‌ها، سیستم‌های تهویه، سایبان پارچه‌ای اضافه و یا میزان نور نقش مهمی در کنترل میزان درجه حرارت گلخانه هوشمند دارند.

همانطور که تکنولوژی دائماً در حال تغییر و به روز رسانی است، گلخانه‌ها نیز به مرور زمان تکامل پیدا کرده‌اند. با این حال سهولت در رشد گیاهان هدف نهایی همه‌ی گلخانه‌ها است.

گلخانه هوشمند یا مدرن

امروزه، گلخانه‌های هوشمند طراحی بسیار پیچیده‌ای دارند. آنها می‌توانند هرگونه ورودی یا نیاز احتمالی گیاهان خود را به درستی تنظیم کنند. استفاده از سازه‌های پیشرفته که قابلیت کنترل آسانی دارند به افراد کمک می‌کند کارها را به سادگی و سهولت انجام دهند. گاهی اوقات فقط با لمس یک دکمه موفق به انجام کار خود خواهند شد.

وجود چندین سطح کنترل

کمیت‌هایی همچون رطوبت، درجه حرارت، تهویه و مقدار CO2 در گلخانه‌های هوشمند محاسبه می‌شوند. همه این موارد به صورت دسته‌بندی شده در دسترس دارندگان گلخانه‌های هوشمند قرار دارد و آنها به سادگی می‌توانند معیارهای مختلف را مانیتور کنند.

کنترل دستی

در این مدل، یک سیستم کنترل کاملاً هوشمند را بر روی سیستم خود می‌گذارند، اما عملکرد هنوز هم به دست تولید‌کننده است. برای کنترل دستی، اپراتور باید حضور داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که این اقدامات به طور رضایت بخش آغاز شده و به پایان رسیده است. این سیستم برای تولید‌کنندگان انبوه ایده آل نیست، اما با این حال برای ساده‌سازی وظایف و صرفه‌جویی در وقت مفید است.

کنترل نیمه اتوماتیک

در این سطح، با استفاده از سیستم‌های نیمه اتوماتیک، تا حدودی امر کنترل گلخانه هوشمند مختار شده است، اما هنوز هم نیاز به نظارت و حضور دارد. مانند کنترل دستی، حضور اپراتور برای انجام این کار لازم است.

کنترل تمام اتوماتیک

در کنترل تمام اتوماتیک یا هوشمند به هیچ وجه نیازی به مداخله از سوی تولید‌کننده وجود نخواهد داشت. ممکن است چند تایمر، سنسور و دیگر فن‌آوری‌هایی روز، کار کنترل گلخانه هوشمند را انجام دهند و این اطمینان ایجاد شود که تمام این قابلیت‌ها اجرایی شده و درون گلخانه به صورت کاملاً اتوماتیک کنترل می‌شود.

موضوع مهم این است که کشاورزان مجبور نیستند در عملیات گلخانه هوشمند خود حضور داشته باشند. بنابراین زمان خود را به کارهای دیگر اختصاص می‌دهند. امروزه مدرن‌ترین گلخانه هوشمند ترکیبی از این نوع کنترل‌ها است. سیستم‌های کنترل، رایانه ها، سنسورها و…. همه با هم کار می‌کنند تا یک ساختار شگفت انگیز را به وجود آورند که همه چیز را مدیریت می‌کند.

سیستم کنترل با یک اپلیکیشن موبایل

چه چیزی می‌تواند برای کشاورزان و تولیدکنندگان انبوه راحت‌تر از یک گلخانه هوشمند یا تمام اتوماتیک باشد؟ حتی امروزه گلخانه‌های هوشمند هنوز شامل برخی از کنترل‌های دستی و نیمه اتوماتیک هستند که نیاز به حداقل دستکاری برای انجام عملیات دارند.

افراد می‌توانند با استفاده از برنامه تلفن همراه وارد سیستم خود شوند و به انجام کارها بپردازند و حتی کنترل‌های خاصی را برای تنظیمات خود در نظر بگیرند و مطمئن شوند که همه چیز به درستی اجرا می‌شود.

درجه حرارت

با فشار یک دکمه می توان دمای گلخانه هوشمند را کنترل کرد، بدین صورت که متناسب با میزان تغییرات آب و هوایی درجه حرارت گلخانه را افزایش یا کاهش داد و دما را در حد مطلوبی نگه داشت. از دیگر مزیت‌های گلخانه هوشمند این است که دمای فعلی و تغییرات دمایی به راحتی بر روی دستگاه تلفن همراه ثبت و ذخیره می‌شود.

تابش نور

در یک گلخانه هوشمند می‌توان سیستم‌های سایه و تایمرهای هوشمند کم و زیاد کردن نور را از راه دور کنترل کرد و  این در حالی است که نیازی به حضور در گلخانه نخواهد بود. بدین ترتیب می‌توان با کلیک بر روی یک دکمه، نور گلخانه‌ی هوشمند را کاهش یا افزایش داد.

رطوبت خاک

آیا می‌توان مقادیر آب موجود در ریشه گیاهان را کنترل کرد؟ پاسخ مثبت است. با استفاده از اپلیکیش می‌توان بر رطوبت خاک نظارت داشت.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

خانه هوشمند فرتاک

خانه هوشمند فرتاک طراح ، مشاور و مجری هوشمند سازی ساختمان و اینترنت اشیا (IoT) در ایران با داشتن کادری بسیار مجرب و چندین سال تجربه، مفتخر است با بهترین برند های موجود در این حیطه فعالیت می کند . با پیشرفت روز افزون فن آوری و همچنین تمایل به صرفه جویی در مصرف انرژی در خانه بهترین راهکار و تکنولوژی را می توان بدون شک هوشمند سازی ساختمان ذکر کرد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

صنایع غذایی و کشاورزی