اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139712043502711095

تعریف لید و تولید لید در بازاریابی دیجیتال

کد: 139712043502711095

https://goo.gl/y1RDdu

، تهران , (اخبار رسمی): کسب و کارهای پیشرو، همواره به دنبال افزایش فروش محصولات و بهبود کیفیت ارائه خدمات خود هستند. فرآیند تولید و پرورش لید یا سرنخ (Lead Generation)، از موثرترین روش‌های دستیابی به موفقیت در این زمینه است. در این مطلب به تعریف لید، اهمیت تولید لید و تکنیک‌های پرورش لید پرداخته خواهد شد.

تعریف لید و تولید لید (Lead Generation) در بازاریابی دیجیتال
تعریف لید و تولید لید در بازاریابی دیجیتال

فرآیند تولید lead یک راه حل برای مشتاق کردن مشتریان بالقوه به کسب‌وکار و علاقه‌مند کردن آن‌ها به خرید محصولات یا استفاده از خدمات است

اصطلاح سرنخ یا  لید (Lead) و به دنبال آن تولید سرنخ یا لید (Lead Generation)، از آن دست از اصطلاحاتی هستند که روزانه و مکرر در حوزه ی فروش و بازاریابی اینترنتی، به گوش می‌خورند.

تعریف لید (Lead) در بازاریابی دیجیتال

در بازاریابی دیجیتال، لید یا مشتری بالقوه به شخصی گفته می‌شود که به نوعی، علاقه‌مند به محصولات یا خدمات شرکت‌ها دارد. برای مثال فردی که اطلاعات شخصی‌اش مانند نام، ایمیل و شماره تماس را در فرم‌های وبسایت‌ها (جهت عضویت، دریافت اخبار و …) وارد می‌کند یک سرنخ یا لید محسوب ‌‌می‌شود.

در حقیقت افراد وقتی لید نامیده می‌شوند که اطلاعات تماس‌شان را برای برقراری ارتباط، جهت معرفی محصولات و فروش در اختیار دارید. این اطلاعات در بازاریابی دیجیتال ارزشمند محسوب می‌شود چون لیدها با میل و علاقه‌ خود آن را در اختیار گذاشته‌اند.

تولید لید (Lead Generation) در بازاریابی دیجیتال

تولید سرنخ یا لید (Lead Generation)، فرآیندی است که کمک می‌کند، افراد ناشناس را باید به لید تبدیل کرد. این تبدیل عموما از طریق علاقه‌مندسازی مشتریان به محصولات و خدمات شرکت، صورت می‌گیرد و در جذب حداکثری لید کمک می‌کند.

تولید سرنخ یا لید (Lead Generation) برای رشد و پیشرفت یک کسب و کار، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است. فرآیندهای خرید تغییر کرده است و فروشندگان نیازمند بازنگری و تمرکز روی تلاش‌های خود برای برقراری ارتباطات موثر با مشتریان هستند. کافی است مشتریان به محصولات و یا خدمات کسب و کار، علاقه‌مند شوند. این مشتریان دیگر غریبه نیستند. بلکه لید یا مشتری بالقوه هستند که برقراری ارتباط با آنها به سادگی پلک زدن است. زیرا آنها به آسانی اطلاعات تماس را در اختیار قرار می‌دهند.

تولید سرنخ یا لید (Lead Generation) بخشی از پروسه بازاریابی است که در آن، کسب و کارها با هدف افزایش میزان فروش، شروع به جلب توجه و کسب علاقه دیگر مشتریان و شرکت‌ها نسبت به محصول و یا خدمات خود می‌کنند.

تکنیک‌هایی برای جذب و پرورش لید

کسب و کارهای موفق با استفاده از تکنیک‌های خاصی، ترافیک بیشتری را به خود جذب می‌کنند، سرنخ‌ها را تبدیل به فروش و معامله با مشتریان را با موفقیت تمام کنند. موارد زیر، تعدادی از موثرترین تکنیک‌های پرورش سرنخ هستند:

1. پرورش سرنخ از طریق تولید محتوای هدفمند

وبلاگ نویسی و تولید محتوای هدفمند، نقش منحصر به فردی در تولید سرنخ یا لید دارد. از این جهت که محتوای منتشر شده در وبلاگ، می‌تواند چشم اندازی واضح از محصولات و خدمات کسب و کار، برای مشتریان ترسیم کند. البته برای تولید محتوای مناسب، در گام نخست باید مخاطب هدف را شناسایی و محتوایی پاسخگوی نیازهایش تولید کرد.

2. پرورش سرنخ از طریق تبلیغات در چند کانال

عمده کارکنان تیم بازاریابی معتقد هستند در بهترین حالت، مشتریان هدف حداکثر 20 درصد ایمیل‌های تبیلغاتی را باز می‌کنند. معنای واضح‌تر این آمار شکست تبلیغات ایمیلی است. بنابراین روز به روز نیاز بیشتری به تبلیغات در کانال‌هایی مانند شبکه‌های اجتماعی، احساس می‌شود.

3. پرورش سرنخ از طریق ارسال ایمیل‌های شخصی سازی شده

طبق مطالعات اخیر شرکت Experian، میزان افزایش درآمد توسط ایمیل‌های شخصی سازی شده تا ۶ برابر بیشتر از ایمیل‌هایی بوده که برای آن‌ها شخصی‌سازی صورت نگرفته است. از طرفی بازاریابی و تبلیغات ایمیلی، هنوز بخش مهمی از فرآیند پرورش سرنخ یا لید محسوب می‌شود. بنابراین بهتر است اقدام به ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی شخصی‌سازی شده کرد. راه‌های مختلفی برای شخصی سازی ایمیل‌های پرورش سرنخ وجود دارد. می‌توان ایمیل‌هایی ارسال کرد که مشتری را به بازدید محتوای تولید شده دعوت، از صفحات خاصی از وب‌‍سایت بازدید و یا با کسب و کار ارتباط برقرار کنند. همچنین این کار باعث می‌شود مشتریان تنها ایمیل‌های مربوط به خود را دریافت کنند.

4. پرورش سرنخ از طریق ایجاد هماهنگی بین بازاریابی و فروش

طبق تحقیقاتی که توسط CSO Insights انجام شده است، زمانی که هر دو مورد فروش و بازاریابی، به طور هماهنگ عملیات پرورش سرنخ را مد نظر داشته‌اند، به میزان قابل‌توجهی میزان نرخ تبدیل سرنخ به فروش بیشتر بوده است. همانطور که تحقیق و بررسی بهینه‌سازی عملکرد فروش در سال ۲۰۱۴ نشان داد، حدود 89  درصد از شرکت‌هایی که این روش را پیش گرفته‌اند افزایش قابل توجهی در فروش داشته‌اند.

کلام آخر

با توجه به اینکه امروزه فرآیندهای خرید و فروش محصولات و ارائه خدمات، با گذشته متفاوت است، بنابراین پروسه بازاریابی و جذب مشتری نیز، تحولات شگرفی را از سر گذرانده است. بنابراین ضرورت شناخت و تسلط بر فرآیندهای جدید جذب مشتری و توانمندی به کارگیری آن‌ها، واضح است. جذب و حفظ مشتریان، از طریق فرآیند تولید لید یکی از این توانمندی‌ها است، که کسب و کارها برای پیشرفت خود به آن نیاز دارند.

علاقه‌مندان برای آشنایی بیشتر با مفهوم لید، می‌توانند به دیالوگ مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

دیالوگ

اپراتور مجازی هوشمند دیالوگ، به شما این امکان را می‌دهد که به طور رایگان و در کمتر از ۱۰ دقیقه، یک چت‌بات پشتیبانی مختص کسب‌وکار خود بسازید. کافیست یک حساب کاربری بسازید تا بصورت رایگان از خدمات دیالوگ بهره‌مند شوید. در ناحیه کاربری دیالوگ می‌توانید، با وارد کردن نمونه پیام‌های کاربران و پاسخ‌های متناظر خود چت‌بات را آموزش دهید و آن را به کانال‌های مکالماتی خود متصل نمایید. پس از آموزش، اگر پیامی از سوی یکی از کاربران ارسال شود، اپراتور مجازی هوشمند دیالوگ بهترین پاسخ ممکن برای این پیام را پیدا کرده و با کاربران به طور خودکار مکالمه می‌نماید. برای ساخت چت‌بات‌ها می‌توانید سری به diaalog.ir بزنید و در کمتر از ۱۰دقیقه به طور رایگان چت‌بات خود را بسازید و فعال کنید.برای مطالعه بیشتر در این خصوص می‌توانید به blog.diaalog.ir مراجعه نمایید.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

تبلیغات و روابط عمومی