اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13971221355759605

سقف وام مسکن چقدر است؟

کد: 13971221355759605

https://goo.gl/E1YjGs

، تهران , (اخبار رسمی): با توجه به این‎که پیش‎تر، وزارت راه و شهرسازی و شخص وزیر مخالفت خود را با این اقدام اعلام و تاکید کرده بود، چنین اقدامی فقط می‎تواند بستر را برای رشد دوباره تورم در بخش مسکن فراهم آورد؛ آیا افزایش سقف وام مسکن موثر خواهد بود؟

سقف وام مسکن چقدر است؟
وام مسکن

سقف وام مسکن چقدر است؟ آیا با توجه به قیمت بالای آپارتمان، این سقف وام کارایی خواهد داشت؟ آیا این مبلغ تسهیلات، می‎تواند تحرکی در خرید و فروش‌ خانه ایجاد کند؟ با توجه به این‎ که پیش‎تر وزارت راه و شهرسازی و شخص وزیر مخالفت خود را با این اقدام اعلام و تاکید کرده بود چنین اقدامی فقط می‎تواند بستر را برای رشد دوباره تورم در بخش مسکن فراهم آورد، آیا افزایش سقف وام مسکن موثر خواهد بود؟

به گزارش مجله دلتا به نقل از خبرآنلاین، با مصوبه تازه شورای پول و اعتبار، سقف تسهیلات انفرادی از ۸۰ میلیون تومان در تهران به صد میلیون تومان رسید.

اما نکته این است که افزایش سقف تسهیلات فقط مختص تسهیلاتی است که انفرادی دریافت می‎شود و سقف تسهیلات زوج‌ها در تهران همچنان ۱۶۰ میلیون تومان باقی مانده و به این معنی است که هر یک از زوج ها می‌توانند ۸۰ میلیون تومان تسهیلات برای خرید مسکن دریافت کنند.

بر این اساس، سقف تسهیلات مسکن در شهرهای بزرگ بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، برای متقاضیان دریافت وام انفرادی معادل ۸۰ میلیون تومان و زوج ها معادل ۱۲۰ میلیون تومان، یعنی هریک از زوج ها حداکثر ۶۰ میلیون تومان، تعیین شده است.

این مبلغ درباره سایر مناطق شهری نیز برای متقاضیان انفرادی، معادل ۶۰ میلیون تومان و برای زوج‌ها معادل ۱۰۰ میلیون تومان و حداکثر ۵۰ میلیون تومان برای هر یک از زوج‌ها است.

همچنین در حمایت و تشویق ساخت واحدهای مسکونی کوچک و متوسط، سقف تسهیلات جدید صرفاً برای تأمین مالی ساخت واحدهای مسکونی با حداکثر زیربنای مفید ۱۰۰ متر مربع است. ضمن این‎که امکان قسط‎های بلندمدت این تسهیلات برای خریداران واحدهای ساخته شده تا ۱۵ سال توسط بانک‌ها امکان‎پذیر خواهد بود.

مصوبه جدید شورای پول و اعتبار

در مصوبه شورای پول و اعتبار آمده است: گزارش معاونت اقتصادی بانک مرکزی با موضوع آخرین تحولات شاخص‌های بخش مسکن و راهکارهای تقویت تأمین مالی این بخش در جلسه مورخ ۱۴ اسفندماه امسال شورای پول و اعتبار مطرح شد. اعضای شورا برای کمک به تداوم رونق بخش مسکن در گام اول با پیشنهاد «افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن را که قابل تبدیل شدن به فروش اقساطی در بانک‌های تجاری و  بانک مسکن» است، تصویب کردند.

آیا این مقدار تسهیلات کافی است؟

میانگین قیمت مسکن در تهران هم‎اکنون حدود ۹ میلیون و ۵۵۴ هزار تومان  است. میزان افزایش قیمت مسکن در تهران در اسفند ماه در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته، ۹۰ درصد اعلام شده است. با این حال، افزایش ۲۰ میلیون تومانی سقف تسهیلات به صورت انفرادی، نمی‎تواند تامین هزینه مورد نیاز، برای توان خرید از دست رفته را کفایت کند.

با احتساب قیمت ۹.۵ میلیون تومان، که متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در تهران است، با این صد میلیون تومان تسهیلات، فقط می‎توان ۱۰ مترمربع خانه خرید. بنابراین، به نظر نمی‌رسد این افزایش بتواند تاثیری واقعی بر معاملات خرید و فروش در پایتخت بگذارد؛ اما برخی از فعالان حوزه مسکن معتقدند: انتشار این خبر  می‌تواند به جو روانی افزایش قیمت‌ها دامن بزند.

علاقه مندان می‌توانند برای پیگیری آخرین خبرهای  بازار مسکن، به سایت‌های خبر و گزارش  و اخبار مسکن  مجله دلتا، یکی از جامع‎ترین مجله ملکی ایران، مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

دلتا

دلتا اولین و تخصصی ترین سایت املاک ایران است که با تکیه بر نیم قرن تجربه دلالی علمی املاک به عنوان مرجعی تخصصی در زمینه فروش و خرید ملک، خرید خانه، خرید ویلا، خرید آپارتمان، اجاره آپارتمان در تمام شهرهای ایران فعالیت می کند. املاک دلتا با به کارگیری شیوه های نوین و علمی از طریق وب سایت دلتا و اپلیکیشن موبایل دلتا، بستری مناسب برای ثبت آگهی ملکی و خرید و فروش ملک فراهم آورده است. با استفاده از سایت ملکی جهانی دلتا می توانید اطلاعات مناسبی در زمینه قیمت خرید ملک، قیمت خرید خانه و آپارتمان در تمام شهرهای ایران مانند تهران، اصفهان، شیراز، مشهد، نوشهر و دیگر شهرها داشته باشید.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

مسکن و ساختمان