کد: 139712233563310651

مهارت‌های ارتباط موثر

کد: 139712233563310651

http://bit.ly/2IjeJE0

، اسلامشهر , (اخبار رسمی): یکی از مهم‌ترین بخش‌های موفقیت و یکی از مباحث مهم رشد فردی، توانایی برقراری ارتباط خوب و موثر با دیگران است. اگر شخصی تا امروز به این نکته ضروری و کارساز توجهی نکرده است، نیازی نیست نگران نباشد در این مقاله توضیحاتی در این خصوص اراه شده است.

مهارت های ارتباط موثر
مهارت‌های ارتباط موثر

1- خودشناسی مهم‌ترین گام در برقراری ارتباط

همه افراد باید بدانند که چقدر از خودشان، ویژگی‌های شخصیتی و اخلاقی، علایق‌شان، ضعف‌های‌شان، ترس‌های‌شان و در کل هر چیزی که مربوط به آنها می‌شود، آگاهی دارند؟

وقتی افراد خود را نمی‌شناسند و نمی‌دانند چه ویژگی‌هایی دارند، چطور می‌توانند توقع داشته باشند دیگران آنها را بفهمند و بتوانند با آنها ارتباط برقرار کنند؟ خودشناسی به آنها کمک می‌کند که بتوانند دیگران را با همه تفاوتهای‌شان بپذیرند و با آنها ارتباط خوبی برقرار کنند.

باید در مورد خود شناخت کاملی داشت تا بتوان در هر زمانی با کنترل کردن رفتارها و واکنش‌ها به بهترین شکل ممکن ظاهر شوند. شخص باید بدانند از چه چیزهایی لذت می‌برند، چه چیزی آنها را عصبی می‌کند، از چه طریقی می‌توانند خشم خود را مهار کنند، از همراهی با چه افرادی حس و حال خوبی می‌گیرند، پس باید سعی کرد قبل از تلاش برای برقراری ارتباط با دیگران، به خودشناسی رسید.

2- برای یک ارتباط خوب باید شنونده خوبی بود

احتمالا برای خیلی‌ها تا به حال پیش آمده وقتی با کسی صحبت می‌کنند، حس کنند اصلا به حرف‌های‌شان توجهی ندارد و شاید حتی آنها را  نمی‌شنود؟ حس خیلی بدی دست می‌دهد درست است؟برای برقراری یک ارتباط خوب و مؤثر در اولین قدم باید شنونده خوبی بود چون مخاطب تمام خواسته‌هایی که دارد، از طریق حرف‌هایی که می‌زند انتقال می‌دهد. حتی گاهی با گفتن کلماتی مثل «بله»، «درست است»، «حق با شماست» می‌توان به مخاطب نشان داد که کاملاً به حرفهای او گوش می‌کنند.

هر جایی که منظور شخص را متوجه نشدید حتما سوال بپرسید و هر جایی که نیاز به بحث شد باید با شخص وارد صحبت شد. با این روش مخاطب متوجه می‌شود که تمام توجه روی صحبت‌های او منعطف شده است.

3- برای یک ارتباط خوب باید واضح صحبت کرد

اکثر مردم فکر می‌کنند اگر مدام از کلمات سخت و کتابی استفاده کنند، خیلی جذاب‌تر به نظر می‌رسند در حالی که اصلا اینطور نیست. حرف‌ها زمانی برای مخاطب جذاب خواهد بود که بتواند به سادگی آنها را درک کند و با شما وارد بحث بشود. استفاده بیش از حد از کلمات تخصصی و پیچیده گاهی مخاطب را دل‌زده و از ادامه صحبت منصرف می‌کند چون به نظر او شما فقط آدمی هستید که دوست دارید سطح بالای اطلاعات را به نمایش بگذارید و حضور در کنار شما به شدت خسته کننده خواهد بود . پس باید دقت کرد در هر موقعیت مکانی و در مواجهه با هر شخصی چه نوع کلماتی را باید مورد استفاده قرار داد.

4- پایداری یک ارتباط بر مبنای صداقت است

صداقت یکی از کلیدی‌ترین نکات در برقراری ارتباط مؤثر خواهد بود. روابطی که در آنها صداقت وجود ندارد بعد از مدتی یا به طور کامل قطع می‌شوند و یا به شدت متزلزل خواهند شد. به این نکته باید توجه داشت که شخص مقابل می‌تواند به خوبی عدم صداقت را احساس کند و به آن پی ببرد. پس بهتر است از همان مرحله اول کاملاٌ صادقانه پیش رفت و به طور کامل اعتماد دیگران را به خود جلب کرد. همه دوست دارند که با یک فرد صادق و مورد اعتماد در ارتباط باشند.

5- برای برقراری یک ارتباط مؤثر خودشیفتگی ممنوع

خیلی‌ها اغلب در اولین ارتباط شروع به تعریف و تمجید از توانایی‌های خود می‌کنند و تا جایی که بتوانند قصد دارند به دیگران نشان دهند که «شما چقدر آدم درجه یکی هستید .»

متاسفانه باید گفت که برای شروع یک ارتباط مؤثر این بدترین انتخاب است. بهترین روش این است که روی نقاط قوّت طرف مقابل تمرکز شود. اگر نکته مثبتی از مخاطب مشاهده شود سریع باید روی آن نکته متمرکز شد و شخص را مورد تشویق قرار داد. نباید فراموش کرد که انسان‌ها در هر سنی که باشند، از مورد تأیید و تشویق قرار گرفتن لذت می‌برند و این می‌تواند یک فرصت عالی ایجاد کند تا در همان برخورد اول مخاطب را تمام و کمال به خود جذب کرذ.

6- به جای دیگران نباید فکر کرد

تا زمانی که شخصی دوست داشته باشد همه مثل او فکر کنند و عمل کنند هرگز فرد محبوبی نخواهند بود. باید توجه داشت هر شخصی حق دارد برای خودش افکار و عقاید خاصی را داشته باشد و طبق آنها پیش برود. افراد در جایگاهی قرار ندارند که مدام قرار باشد از افکار دیگران ایراد بگیرند و افکار خود را به آنها تحمیل کنند. هر وقت در یک رابطه سعی شود به جای طرف مقابل فکر کرد و عمل کرد باید یقین داشت که بازنده خواهید بود.

7- باید مراقب حرکات بدنی خود و ظاهر بود

هنگام برقرار ارتباط با دیگران، خصوصاً در برخورد اول به رفتار و حرکات خود به شدّت دقت کنند.

نباید عبوس و اخمو بود.

نباید بی حال و خسته رفتار کرد.

باید صاف و سرحال نشست.

با شخص مقابل ارتباط چشمی برقرار کرد.

پر انرژی و با درجه مناسبی از صدا (نه خیلی بلند و نه خیلی کوتاه) صحبت کرد.

مرتب و آراسته بود. بوی خوش و ظاهر مرتب ذهنیت بسیار خوبی ایجاد خواهد کرد.

زبان بدن توانایی بسیار زیادی در انتقال پیام به مخاطب خواهد داشت. زمانی که مخاطب از حرکات انرژی مثبت دریافت می‌کند به این باور می‌رسد که حضور در کنار شخص می‌تواند برای آن خیلی خوشایند باشد و از ارتباط با آن شخص لذت ببرد.

در دنیای امروز مهارت‌های ارتباطی یکی از مهم‌ترین موضوعات است که با رعایت نکاتی به همین سادگی می‌توان در اولین برخورد ذهنیت بسیار خوبی از خود برای مخاطبان ساخت.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

کانون فرهنگی گام برتر

موسسه رشد فردی و مهارت های موفقیت گام برتر

منتشر شده در سرویس:

روانشناسی و موفقیت