اطلاعات تماس
  • 044910*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 140003115158715810

زالو درمانی و عوارض آن

زالو درمانی چه عوارض و خطراتی برای فرد در پی دارد؟

کد: 140003115158715810

https://bit.ly/3wMCwCq

، بوکان , (اخبار رسمی): از زالوی طبی برای ترمیم زخم و در جراحی های پلاستیک و ترمیمی و بسیاری از بیماری ها استفاده می شود.زالو درمانی عوارضی مانند خونریزی طولانی مدت ، واکنش های آلرژیک پوستی ، کم خونی و عفونت باکتریایی می تواند رخ دهد.

زالو درمانی چه عوارض و خطراتی برای فرد در پی دارد؟
ایجاد بثورات پوستی و خارش شدید در محل نیش زالو بر اثر زالو درمانی

زالو درمانی چه عوارض و خطراتی برای فرد در پی دارد؟

زالو درمانی قرن ها به عنوان یکی از روش های درمان سنتی برای اهداف پزشکی استفاده می شده است. از زالوی طبی برای ترمیم زخم و در جراحی های پلاستیک و ترمیمی و بسیاری از بیماری ها استفاده می شود. زالو  در برخی از مناطق جهان به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. اما ، در زالو درمانی عوارضی مانند خونریزی طولانی مدت ، واکنش های آلرژیک پوستی ، کم خونی و عفونت باکتریایی می تواند رخ دهد.

1. خونریزی طولانی مدت :

یکی از عوارض زالو درمانی خونریزی طولانی مدت پس از درمان است. زالوها عوامل شیمیایی مختلفی در بدن خود دارند که هنگام ترشح بزاق آزاد می شوند. هیرودین یک نوع مهارکننده است که باعث یک اتفاق مهم در روند انعقادی خون می شود. هیرودین با اثر مهارکنندگی باعث کاهش تجمع پلاکت می شود. تصور می شود که طولانی شدن خونریزی پس از گزش زالو عمدتا به دلیل هیرودین است. ماده شبه هیستامین پروتئین دیگری است که در سلول های بزاقی زالو یافت می شود. این ماده باعث گشاد شدن عروق خونی بدن می شود و میزان مکش زالو را افزایش می دهد.

کالین ماده دیگری است که در بزاق زالو یافت می شود.کالین  به عنوان یک ضد انعقاد قوی شناخته می شود. این ماده به طور عمده از تجمع پلاکت ها جلوگیری می کند. آنزیم های موجود در بزاق زالو منجر به خونریزی مداوم بعد از انجام زالو درمانی می شوند. این خونریزی ممکن است تا جایی پیش برود که منجر به کم خونی فرد شود. خونریزی مداوم ممکن است تا هفت روز ادامه داشته باشد. خونریزی طولانی مدت پس از گزش زالو باید به طور جدی درمان شود. در برخی از خونریزی ها ممکن است فرد به دلیل از دست دادن مقادیر زیادی خون ، نیاز به تزریق خون داشته باشند.

2. ابتلا به عفونت باکتریایی بر اثر زالو درمانی :

یکی دیگر از عوارض زالو درمانی انتقال عفونت آئروموناس از طریق زالو به فرد بیمار است. آئروموناس یک باکتری آبزی است. آئروموناس یک علت بسیار نادر برای عفونت باکتریایی پوست و بافت نرم است. این نوع باکتری می تواند باعث عفونت موضعی شدید پوستی شود. گزش زالو و زالو درمانی طبی نیز می تواند منجر به عفونت باکتریایی آئروموناس شود. زیرا همه زالوها این نوع باکتری را در روده خود دارند. گزش زالو می تواند عاملی برای انتقال این نوع باکتری خطرناک به فردی که تحت درمان با زالو قرار گرفته است باشد. احتمالاً عفونت پوستی آئروموناس منجر به عوارض شدیدی در بیمارانی می شود که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

3. خارش شدید و بثورات پوستی محل تحت درمان بر اثر نیش زالو :

ممکن است محل نیش زالو  پس از درمان شروع به  خارش شدید کند. اما از خارش منطقه مورد نظر جلوگیری کنید زیرا این امر می تواند روند بهبود را به تأخیر بیندازد و سایر عفونت ها را وارد زخم کند. مصرف آنتی هیستامین موضعی یا خوراکی می تواند به کاهش خارش کمک کند. در صورت شدیدتر شدن خارش محل گزش زالو به پزشک مراجعه کنید.

4. ورم غدد لنفاوی(لنفانژیت)  :

لنفانژیت به التهاب سیستم لنفاوی گفته می شود که یکی از اجزای اصلی سیستم ایمنی بدن شما است.سیستم لنفاوی شما شبکه ای از اندام ها ، سلول ها ، مجاری و غدد است. به این غدد گره نیز گفته می شود و در سراسر بدن وجود دارد . این غدد بیشتر در زیر فک ، زیر بغل و کشاله ران شما مشهود هستند. لنفانژیت به معنی التهاب مجاری لنفاوی در بافت پوستی و همچنین زیرپوستی بر اثر نیش زالو در اثر زالودرمانی است. گزش زالو به عنوان یکی از عوامل لنفانژیت شناخته شده است. علائم التهاب غدد لنفاوی شامل : تب، لرز، غدد لنفاوی متورم،کسالت و ماهیچه های دردناک می باشد.

ادامه مطلب را بطور کامل در وبسایت کلینیک جوان بوکان بخوانید

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

کلینیک جوان

کلینیک جوان در مرداد ماه ۱۳۹۸ با همکاری خانم دکتر همتیان (متخصص پوست، مو و زیبایی)و آقای دکتر ظاهریانی (جراح و متخصص چشم)، فعالیت خود را در زمینه های مختلف زیبایی، پوست و چشم آغاز نمود.

اطلاعات تماس
  • 044910*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان