اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13951212240975442

حوادث برق خوزستان و بررسی راه‌حل‌های آن در پژوهشگاه نیرو

هماهنگی با تغییر اقلیم و به‌روزرسانی تجهیزات برقی

کد: 13951212240975442

https://goo.gl/n5sTCd

، تهران , (اخبار رسمی): مدیر گروه مطالعات فشار قوی پژوهشگاه نیرو گفت: با توجه به اینکه یکی از علت‌های مهم برق در استان خوزستان تغییر اقلیم بوده لازم است که در شرایط کنونی استانداردسازی و به‌روزرسانی تجهیزات برقی و به کارگیری فناوری‌های روز را پیشه راه قرار دهیم.

هماهنگی با تغییر اقلیم و به‌روزرسانی تجهیزات برقی

به‌گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی وزارت نیرو، "مجید رضایی" با بیان اینکه پیرو اتفاقات اخیر در استان خوزستان پژوهشگاه نیرو ستادی را برای مدیریت شرایط پیش آمده در راستای رسالت خود ایجاد کرد که در آن کارشناسان و نخبگان صنعت برق حضور دارند، اظهار کرد: هدف این است که با ارائه راهکارها و پیشنهادات بتوان وضعیت استان خوزستان را ساماندهی کرد.
وی با اشاره به فعالیت شرکت توانیر و وزارت نیرو هم‌راستای کارهای پژوهشی پژوهشگاه گفت: از حدود ۱۵ سال پیش پژوهشگاه نیرو روی موضوع آلودگی مناطق خاص کشور فعالیت خود را آغاز کرد که تبلور آن ایجاد نقشه اطلس آلودگی در مناطق خاص بود که در هفت استان کشور تحقیقات در این زمینه صورت گرفت.
وی با بیان اینکه در حال حاضر باید روی نقشه به وجود آمده بازنگری صورت بگیرد، عنوان کرد: سال ۸۱ تا ۸۳ در مورد استاندارد مناطق خاص نیز با توجه به شرایط اقلیمی تحقیقاتی حاصل شد که با توجه به شرایط کنونی باید این مسئله نیز مورد بحث جدی قرار بگیرد.
به گفته وی در آن زمان تحقیقات به عمل آمده با استانداردهای بین‌المللی مطابق نشد، لذا لازم است در شرایط کنونی رویکرد آینده را روی بحث استاندارد در مناطق اقلیمی ویژه متمرکز کنیم.
وی ادامه داد: بزرگترین علت مشکل ایجاد شده در استان خوزستان، تغییر شرایط اقلیمی بوده است، چرا که بی‌شک این مسئله در تمام جهان تاثیرات مخربی را بر جای گذاشته که ایران نیز از این مسئله مستثنی نبوده است.
او با بیان اینکه دخالت‌های انسانی نیز در ایجاد این امر می‌تواند تاثیرگذار باشد، گفت: ماهیت کلی بروز چنین حوادثی تغییرات اقلیمی در جهان است؛ چرا که شبکه برق استان خوزستان بیش از ۵۰ سال بدون مشکل فعالیت می‌کرد و این ابعاد از بروز حادثه در این استان غیر قابل انتظار بود.
رضایی تصریح کرد: با توجه به شرایط کنونی باید در ابتدا خودمان را با تغییرات اقلیمی هماهنگ کنیم؛ لذا برای تحقق این هماهنگی لازم است که به دنبال تکنولوژی و فناوری‌های جدید برای تجهیز سیستم‌های برقی، تعمیرات و کارهایی از این قبیل برویم.
وی با اشاره به تدوین سند راهبردی پژوهشگاه نیرو در بهمن‌ماه امسال توسط وزارت نیرو اظهار کرد: این سند با هدف استفاده از فناوری نوین تجهیزات فشار قوی با اقلیم خاص تدوین شد که از سال ۹۳ مطالعات تحقیقی آن آغاز شده بود.
رضایی با بیان اینکه تغییر اقلیم باعث شد تا مناطق خاص کشور دچار مشکلات ویژه‌ای شوند، تصریح کرد: سند راهبردی تدوین شده قصد دارد مشکلات موجود را مطرح و نسبت به حل این مشکلات راهکارهایی را ارائه دهد.
وی یکی از راهکارهای موجود برای حل مشکل استان خوزستان را مقاوم‌سازی دانست و افزود: هماهنگ شدن با تکنولوژی می‌تواند تأثیر بسیار بالایی در مدیریت شبکه داشته باشد و به نظر می‌رسد که تصمیم وزارت نیرو برای تغییر عایق‌های برق و تبدیل آن به عایق‌های کامپوزیت می‌تواند نقش ویژه و خوبی در این مسئله داشته باشد.
وی با بیان اینکه شرایط به وجود آمده در استان خوزستان قابل مدیریت است، اما باید برای این مسئله راهکارهای اساسی در نظر گرفته شود که بر همین اساس نیز پژوهشگاه نیرو اقدامات خوبی را انجام داده است.
به گفته وی هدف پژوهشگاه نیرو این است که تا در این مسئله به یک اجماع برسیم و با ارائه راهکارها و اجرای راهکارها به صورت پایلوت بتواند راهکار اصلی را به طور فراگیر وارد اجرا کرد.
 

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت نیرو

وزارت نیرو عهده‌دار مدیریت عرضه و تقاضای آب، برق، انرژی، خدمات آب و فاضلاب و همچنین ارتقای سطح آموزش، پژوهش و فناوری و بسترسازی توسعه بازار کالا و خدمات صنعت آب و برق می‌باشد و نقش محوری خود را به نحو مؤثر در صیانت از منابع ملی، حفظ محیط‌زیست، ارتقای بهداشت عمومی، رفاه اجتماعی و خود اتکایی برای توسعه پایدار کشور ایفاء می‌کند.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

نفت، انرژی و صنایع وابسته