کد: 13970428305818540

ورودی‌های اصلی حرم مطهر امام رضا

کد: 13970428305818540

https://goo.gl/hT6LyU

، اصفهان ، (اخبار رسمی): مجموعه حرم آستان قدس رضوی، یکی از بزرگترین اماکن مقدس ایران است که سالانه پذیرای سیل عظیمی از زائران است که با تور مشهد به این مکان مقدس می آیند.

ورودی های اصلی حرم مطهر امام رضا
حرم مطهر امام رضا (ع)

اگر از خیابان امام رضا قصد ورود به حرم را دارید، دو ورودی بزرگ پیش روی شما است؛ باب الرضا و باب الجواد

کشور ایران شهرهای مذهبی متعددی دارد که سالانه مسلمانان زیادی را از جای جای این کره خاکی به سوی کشورمان می‌کشاند. مشهد یکی از مهمترین شهرهای مذهبی ایران به شمار می‌رود که نه تنها گردشگران تور مشهد بلکه زائران زیادی خصوصا از کشورهای همسایه به شوق دیدار با امام رضا (ع) روانه ایران و شهر مقدس مشهد می‌شوند.

همه ما ایرانیان با این شهر مقدس آشنا هستیم و با حرم مطهر، جاذبه‌ها و خوشمزه گردی‌های مشهد خاطره داریم؛ با این وجود که ممکن است برخی افراد در یک سال، چندین مرتبه با تور مشهد از تهران همراه شوند، اطلاعات کمی راجع به حرم امام رضا دارند.

حرم مطهر امام هشتم حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) بخش های زیادی دارد که برای رهایی از سردرگمی و یا حتی گم شدن در این همه عظمت برای شما مفید واقع خواهد بود اما در ابتدا باید وارد حرم شوید که این کار آداب خاصی دارد: قبل از ورود باید با خلوص و از صمیم قبل مشغول خواندن اذن دخول، حال وارد حرم می‌شوید، اکنون ملائک  به پیشواز شما می‌آیند و ضریح امام رضا همچون الماس در مرکز این بارگاه ملکوتی می‌درخشد. پس از زیارت مقبره مبارک، گوشه دنجی برای خود انتخاب کنید و مشغول راز و نیاز با امام رئوف شوید.

مجموعه حرم آستان قدس رضوی، یکی از بزرگترین اماکن مقدس ایران است که سالانه پذیرای سیل عظیمی از زائران است که با تور مشهد به این مکان مقدس می‌آیند؛ به همین جهت شناخت هر چه بیشتر از این مجموعه عظیم نه تنها زیارت را دلچسب‌تر می‌کند بلکه در هنگام ورود، دچار سردرگمی نخواهید شد. این مقاله به معرفی حرم مطهر امام رضا پرداخته می‌شود.

ورودی‌ها

چهار خیابان اصلی در جوار حرم وجود دارد که همه به آستان قدس رضوی ختم می‌شوند و هر کدام ورودی جداگانه‌ای دارند. اگر مسافر تور مشهد هستید و از خیابان امام رضا قصد ورود به حرم را دارید، دو ورودی بزرگ پیش روی شما است؛ باب الرضا و باب الجواد. خیابان نواب صفوی خیابان دیگری است که ورودی نواب صفوی در این خیابان قرار دارد و از آن جا می‌توانید وارد حرم شوید.

از سوی دیگر خیابان طبرسی است که به حرم امام رضا(ع) ختم می‌شود و راه ورودی شیخ طبرسی شما را به حرم می‌رساند و آخرین ورودی که مربوط به ورودی شیخ طوسی است، در خیابان شیرازی قرار دارد و راه دیگری برای وارد شدن به حرم مطهر است. اما به جز این  چهار ورودی اصلی، ورودی‌های دیگری در خیابان‌های فرعی اطراف حرم وجود دارند که شما زائران را به سوی حرم هدایت می‌کنند. ورودی کوثر یکی از این فرعی‌ها است که بین خیابان نواب صفوی و خیابان امام رضا قرار دارد.

بست‌ها

اگر با تور مشهد سفر کرده‌اید در بخش‌های مختلف آستان قدس رضوی با تابلوهایی روبرو خواهید شد که روی آن‌ها واژه بست نوشته شده است، اما شاید ندانید که این کلمه به چه معنا است. در واقع بست در اماکن مقدس به بخش‌هایی گفته می‌شود که مردم برای پناه بردن به آن مکان می‌رفتند تا از هرگونه تعقیب و تعرضی در امان بمانند و از آن فرد مقدس کمک‌خواهی کنند. بست‌هایی که در حرم مطهر قرار دارند جایی میان صحن‌ها و ورودی حرم هستند و به نوعی زائر را قبل از ورود به حرم آماده می‌کنند. بست‌ها بخش‌هایی مستطیل شکل هستند با یک ورودی مشخص که شما را به سمت صحن اصلی هدایت خواهند کرد.

بست‌هایی که در حرم امام رضا(ع) وجود دارد عبارت‌ هستند از: بست امام رضا در ورودی باب‌الرضا و باب الجواد، بست شیخ طوسی در ورودی شیخ طوسی، بست شیخ حر عاملی در ورودی نواب صفوی، بست شیخ طبرسی در ورودی طبرسی، بست شیخ بهایی بین صحن جامع رضوی و مجموعه حرم مطهر، بست شرقی صحن جامع رضوی در ورودی شرقی و بست غربی صحن جامع رضوی در ورودی غربی.

نقاره خانه

ساختمان بلندی در مجموعه آستان قدس رضوی با نام نقاره‌خانه وجود دارد که در آن با استفاده از آلات موسیقی همچون طبل، سرنا و نقاره شروع به نواختن می‌کنند. نواختن آداب خاصی دارد و در زمان‌های خاصی شروع به نواختن می‌کنند. امروزه برای اعیاد خاص، جشن‌ها و در زمان شفا گرفتن کسی نقاره خانه شروع به فعالیت می‌کند؛ اگر در اعیاد و زمان‌های خاص با تور مشهد همراه شوید می‌توانید این طنین گوش‌نواز را بشنوید.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شرکت چهارسوگشت

آژانس هواپیمایی چهارسو گشت به عنوان یکی از آژانس های معتبر در برگزاری تور مشهد از اصفهان، تور کیش از اصفهان و تور دبی از اصفهان شناخته می شود. این آژانس گردشگری توانسته با برگزاری باکیفیت تور لحظه آخری مشهد از اصفهان، تور لحظه آخری قشم از اصفهان و همچنین تور کیش از تهران به عنوان یکی از برترین آژانس های مسافرتی شناخته شود که در این زمینه مشغول به فعالیت هستند.

منتشر شده در سرویس:

گردشگری و میراث فرهنگی

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.