اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139807154106413350

راهنما و مهمترین نکات خرید زمین

کد: 139807154106413350

http://bit.ly/35citA5

، رشت , (اخبار رسمی): اگر شخصی به دنبال خرید یک زمین در تهران، شمال و یا هر نقطه دیگری است علاوه بر موارد حقوقی خرید زمین باید به موارد دیگری نیز توجه کند تا سرمایه‌گذاری آینده خوبی داشته باشد. در ادامه مهمترین و کلیدی‌تری نکات خرید زمین بیان شده است.

راهنمای و مهمترین نکات خرید زمین
Guide and Highlights of Land Acquisition

در زمان نوشتن قولنامه و قبل از پرداخت ثمن معامله باید حتما سند زمین را بررسی و در صورت نیاز از وکیل قانونی خواست همراه باشد و یا حتما شاهدی همراه خود داشت که مورد قبول و اعتماد باشد

زمین دایر؛ در اصطلاح به زمین‌هایی گفته می‌شود که آن را قبلا آباد کرده‌اند و در حال بهره‌برداری و یا آماده بهره‌برداری هستند.

زمین بایر؛ در اصطلاح به زمین‌هایی می‌گویند که قبلا کاربری خاصی داشته ولی به دلیل عدم بهره‌برداری و یا ناکارآمدی به مدت 5 سال متوالی بی‌کار و متروک مانده است.

موات؛ اما این دسته آخر زمین‌هایی است که به صورت کاملا طبیعی و دست نخورده مانده است و سابقه استفاده نیز نداشته و در لغت فارسی به معنی زمین مرده و بی جان است.

در اصطلاح حقوقی بر طبق ماده ۲۷ قانون مدنی اراضی موات، به زمین‌‌‌هایی گفته می‌شود که معطل افتاده و آبادی و کشت و زراعت در آنها وجود نداشته باشد. در نوع زمین‌های شهری نیز به موجب ماده 3 قانون زمین شهری به اراضی شهری گفته می‌شود که سابقه عمران و احیا نداشته باشند.

همچنینی به موجب ماده ۴ قانون زمین شهری اراضی بایر شهری زمین‌‌‌هایی است که سابقه عمران و احیاء داشته و به تدریج به حالت موات برگشته اعم از آنکه صاحب مشخصی داشته و یا نداشته باشد. در مورد زمین‌های موات قوانین مختلفی وجود دارد که می‌توان با مطالعه کامل قوانین زمین شهری از آنها آگاه شد.

ابعاد زمین

ابعاد و مساحت زمینی که خریداری می‌شود، بسیار مهم است، زیرا برای هر کاربری و ساخت و سازی به متراژ معینی از زمین نیاز است که باید قبل از مراحل انتخاب و خرید در طرح خود به آن توجه خاص داشت. به عنوان مثال حتی اگر برای کاری 10هزار متر زمین نیاز باشد و به جای آن 15هزار متر خریداری شود اما به میزان بر و ورودی زمین توجه نشود مطمئنا خریدار در آینده نزدیک به مشکلات بزرگی بر خواهد خورد. از آن گذشته مواردی مانند راه اختصاصی زمین و محل پارک یا …. نیز جزو نکاتی هستند که در کنار ابعاد زمین باید به آن توجه کاملی داشت زیرا هر کدام از آنها رفاه و آرامش آینده را تضمین می‌کند. اگر زمین مخصوصا در متراژهای بالا راه و ورودی اختصاصی نداشته باشد و صرفا به خاطر قیمت پایین آن خریداری شده باشد، مطمئنا در آینده نزدیک باید برای خرید چند متری راه و مسیر اختصاصی از همسایگان، قیمتی چند برابری پرداخت کرد.

دقت به هدف خرید زمین

در زمان انتخاب زمین خود به دقت به هدف نهایی فکر و بر مبنای آن تمامی موارد مورد نظر خود را تنظیم کرد، به عنوان مثال اگر زمین برای کار باغداری و پرورش میوه مد نظر است، حتما باید آزمایش خاک (PH) را در لیست کارهای خود قرار داد. همینطور اگر از آب چاه استفاده می‌شود آزمایش‌های مربوط به آب را نیز باید انجام داد. وجود زمین‌های زراعی اطراف را با توجه به سم پاشی و … مد نظر قرار داد و از سلامت زمین آگاهی کامل پیدا کرد. اگر زمین برای ساخت ویلا و سازه مسکونی انتخاب شده است حتما باید از امنیت منطقه مورد نظر اطمینان حاصل کرد.

نکات حقوقی خرید زمین

در ابتدای مسیر باید مشاور املاک مورد اعتماد خود را یافت. باید به دنبال آژانس املاکی دارای مجوز رسمی، خوشنام و دارای اخلاق حرفه‌ای بود. باید همواره دقت کرد که قولنامه فقط تضمین کننده قول و قرار با فروشنده است و جزو اسناد رسمی نیست پس تمامی مراحل پرداخت نهایی خود را باید در دفترخانه ثبت اسناد رسمی به انجام رسانید و از هر گونه پرداخت اضافی و یا تسویه نهایی در زمان نوشتن قولنامه پرهیز کرد حتی اگر قیمت بسیار وسوسه کننده باشد.

در زمان نوشتن قولنامه و قبل از پرداخت ثمن معامله باید حتما سند زمین را بررسی کرد و در صورت نیاز از وکیل قانونی خود خواست همراه باشد و یا حتما شاهدی همراه خود داشت که مورد قبول و اعتماد باشد. در ضمن دریافت کد رهگیری پس از انجام معامله یک امر ضروری و تضمین کننده صحت معامله زمین است. پس به هیچ بهانه‌ای برای عدم انجام آن دقت نکرد و حتما در انجام آن پافشاری داشت.

اگر معامله را باید فرد حقوقی از طرف یک شرکت یا نهاد انجام دهد، حتما مدارک وکالت نامه را به دقت بررسی کند و همین‌طور مدارک شرکت مورد نظر را تا از هرگونه سواستفاده یا کلاهبرداری جلوگیری شود. اگر زمین جزو زمین‌های مصادره‌ای باشد ممکن است در آینده دچار مشکل شوند زیرا پس از چند سال مالکان قبلی در رابطه با آن ادعای خود را مطرح و با مدارک و سند خود از مراجع قانونی و قضایی تقاضای برگشت مال خود را کند. پس در این معاملات با دقت و ریزبینی بیشتری عمل کرد. در ضمن نکته مهم دیگری که نباید فراموش شود، در رهن نبودن سند زمین است که معمولا اگر دارای سند تک برگ باشد در آن ضمیمه شده است و در غیر این صورت نیز می‌توان با استعلام متوجه آن شد.

در مورد زمین‌های نسقی نیز به همین شکل حتما تاییدیه شورای محل را باید بررسی کرد و استعلامات لازم را برای تایید حق مالکیت فردی که بنچاق به نام اوست و رابطه او با مالک اول به دقت دنبال و از صحت تمامی مراحل اطمینان حاصل کرد. در زمین‌های نسقی تنها به دلیل عدم بررسی رابطه به مالک اول گاهی کلاهبرداری‌های بزرگی به وقوع می‌پیوندد.

بررسی همسایگان زمین مورد نظر

همسایه‌ها شاید در زمان معامله‌ای شیرین زیاد مورد مهمی نباشند اما همین مورد به نظر کوچک در زمان‌های بسیاری موجب فروش اجباری یک ملک به دلیل ایجاد مزاحمت‌های پی در پی و یا عدم امنیت شده‌اند. چطور باید در رابطه با همسایگان یک زمین تحقیق کرد، مخصوصا زمانی که شخص ساکن آنجا نبوده  و آشنایی در آن منطقه و مردم محلی ندارد؟

راه اول استعلام از شورای محل است که به احتمال زیاد می‌توان پاسخ درستی نیز دریافت کرد چون در نهایت بار مسئولیتی نیز به دوش آنهاست اما برای این کار پیشنهاد می‌شود از ابتدا رابطه دوستانه‌ای با مسئولان شورا برقرار شود تا در مراحل کار و ادامه آن از مشورت آنها به خوبی استفاده شود.

راه دوم پرس و جو از سایر همسایگان و در نهایت مقایسه نظرات با یکدیگر است و  راه نهایی چند بار رفت و آمد و سرکشی در موقعیت‌های زمانی مختلف به آن محدوده است تا یک بررسی میدانی از آن به عمل آید.

امکانات و امتیازهای زمین

شاید برخی افراد در ابتدا به این موارد اهمیت ندهند چون قیمت پایین زمین برای‌شان مهم باشد.اما باید دقت کرد که اشتباه بزرگی است مگر آنکه بر مبنای هدف کاربری زمین ذاتا به آن امتیاز نیاز نباشد. زیرا در صورت نیاز به آن امتیاز باید زمان و هزینه زیادی برای دریافت آن گذاشت. بله اگر محل زمین در طرح گازرسانی و یا برق و آب نباشد ممکن است سال‌ها از این امتیاز محروم ماند و یا متحمل هزینه سنگینی برای دریافت آنها شد زیرا از منابع اداره مشخص نمی‌شود به آن منطقه رسیدگی کرد چون در بودجه از قبل پیش بینی نشده است. پس حتما اگر زمینی برای باغداری و یا ویلایی دنج در یکی از مناطق دور افتاده خریداری می‌شود باید به تمامی امتیازهای آب، برق، گاز و  نهایتا تلفن دقت کرد زیرا اگر در آن منطقه تلفن همراه آنتن‌دهی مناسبی نداشته باشد حتی تلفن ثابت نیز یکی از موارد مهم به حساب خواهد آمد.

شرایط جغرافیایی زمین

اگر شخصی در شمال به دنبال تهیه زمین است باید به شرایط جغرافیایی و محل قرارگیری زمین دقت کند. زیرا در زمان بارندگی‌های شدید حتما زمین‌های پایین دست دچار آبگرفتگی شدید خواهند شد. همینطور وجود زمین به دلیل زیبایی و چشم انداز در کنار یک رودخانه می‌تواند در فصل‌های پر بارندگی بسیار خطرناک و آسیب‌زا باشد. همینطور مواردی مانند زمین‌های کوه پایه‌ای و جنگلی و ساحلی هر کدام موارد مهم مرتبط با خود را دارند که در زمان انتخاب باید به آنها دقت کرد.

دسترسی زمین به راه‌ها و مراکز خدماتی

یکی دیگر از موارد بسیار مهم در زمان انتخاب و خرید زمین دسترسی به راه‌های اصلی و شهرها و مراکز خدماتی و رفاهی و درمانی هستند. تصور اینکه شخصی در ویلا خود باشد و یکی از فرزندانش دچار سرماخوردگی شدید شود و ساعت‌ها از اولین مرکز درمانی فاصله داشته باشد بسیار سخت است. یا اگر قرار باشد شخصی برای یک آخر هفته با خانواده خود به ویلای جنگلی خود برود مطمئنا نیاز به خرید روزانه خواهد داشت و دور بودن مراکز خرید و خدماتی او را آزرده خاطر خواهد کرد. پس به همه این موارد در همان روزهای اول خرید زمین باید دقت کرد.

بافت طبیعی و پوشش گیاهی زمین

اگر شخصی قصد ساخت یک ویلا یا خانه مسکونی روی زمین مورد نظر خود را دارد بهتر است قبل از خرید به پوشش گیاهی و درختان موجود در زمین نگاهی داشته باشد. مطمئنا بعد از ساخت ویلا نیاز به محوطه‌سازی و پوشش گیاهی و کاشت درختان زیادی در زمین باقیمانده خواهد داشت، پس چرا هزینه مازاد را باید پذیرفت و به جای آن زمینی مناسب ساخت ویلای خود انتخاب نکرد. در این حالت می‌توان ویلا را بر اساس بافت طبیعی موجود در زمین طراحی و معماری کرد و از چشم اندازهای زیبای آن لذت برد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

ملک بانک

ملک بانک به عنوان قدرتمندترین پلتفرم املاک و مستغلات فارسی زبان با ارائه راهکارهای جدید و ایجاد تجربه کاربری بهتر، فضایی امن و قابل دسترس برای آگهی و جستجوی هوشمند املاک فراهم نموده است.ملک بانک در جایگاه یک پراپ تک(proptech)، موظف است از جدیدترین فناوری و تکنولوژی های روز در راستای تسهیل خدمات دهی مشاوران املاک به خریداران و فروشندگان و متقاضیان املاک استفاده نماید.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

مسکن و ساختمان